Jak drukować na tworzywach sztucznych?

pracownik drukarni

Wśród urządzeń, które najczęściej kojarzą się z nowoczesnym biurem najważniejszą funkcję pełnią komputery oraz wszelkiego rodzaju urządzenia drukujące służce do obsługi dokumentów w formie papierowej. Korzystanie z drukarek biurowych, kserokopiarek, a także urządzeń łączących możliwości druku i kopiowania pozwala na sprawne tworzenie potrzebnych zestawień, raportów i materiałów promocyjnych lub szkoleniowych. Zdarza się jednak, że poza użyciem papieru potrzebny staje się wydruk na tworzywie sztucznym. Przekonajmy się, czy jest to możliwe i zobaczmy, na jakich podłożach da się drukować na sprzęcie biurowym, a które wymagają specjalistycznych usług firmy zewnętrznej.

Jakie wydruki na tworzywach można przygotować w biurze?

Drukarki laserowe i atramentowe dają możliwość drukowania na różnych podłożach. Najczęściej wykorzystywane są klasyczne papiery o gramaturze od 70 do 90 gramów, jednak w wielu przypadkach można też użyć znacznie grubszych papierów powlekanych albo kartonów. Zależy to od możliwości drukarki oraz od użycia specjalnie przygotowanego podłoża. Zazwyczaj problemów nie przysporzy też druk na cienkiej folii do rzutników, a nawet nieco grubszej, często używanej jako okładki dokumentów. Na ogół większymi możliwościami dysponują w tym zakresie urządzenia atramentowe, ponieważ zadrukowywany materiał nie jest tu podgrzewany, co ma miejsce w drukarkach laserowych lub stosujących technologię LED.

Jak można drukować na tworzywach bez ograniczeń?

Sprzęt biurowy jest wszechstronny, ale nie sprawdzi się, gdy wydruki mają być wykonane na arkuszach o większej grubości lub na materiałach o skomplikowanym kształcie. W przypadku przedmiotów przestrzennych posiadających płaską powierzchnię rozwiązaniem może być technologia sitodruku. Gdy w grę wchodzi powierzchnia niezbyt regularna, stosowana jest technika tampodruku. Do wysokich nakładów przy wydrukach na foliach o różnej grubości używa się zwykle druku fleksograficznego. Jeżeli priorytetem ma być jakość, a podłoże nie będzie zbyt grube, rozwiązaniem jest druk offsetowy farbami UV.

Click to access the login or register cheese
x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By
UTI.PL ShieldPRO